22 finał WOŚP w Bursie Szkolnej.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Bursie Szkolnej już po raz dziewiąty! 

Tym razem pomagaliśmy zebrać fundusze na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.


         W czwartek 09.01.2014 r. pod kierownictwem Dyrektora Bursy mgr inż. Ryszarda Stefankiewicza i wychowawczyni mgr Henryki Łukiczew, nasi wolontariusze grali w Bursie już od godziny 600 do późnych godzin wieczornych. Kwestę przeprowadzili wychowankowie: Angelika Zapalska, Olga Kaczor, Dominika Kaczor, Ewelina Łapińska, Nina Mirkiewicz, Wioleta Szyszkowska, Sara Zięba, Dominika Stańczak i Damian Siadaczka. Wolontariuszom czas umilała muzyka przygotowana w holu przez Grzegorza Siewielca, Sylwestra  Miłka i Damiana Ziabickiego.  Kwestująca młodzież zachęcała do udziału w zbiórce pieniędzy wszystkich wychowanków, pracowników i osoby odwiedzające w tym dniu naszą placówkę.
W przygotowanej przez wychowanki Sylwię Kacperek i Kingę Szymczyk prezentacji wizualnej na honorowym miejscu zawieszony został plakat 22 finału WOŚP z dedykacją: „Dla Bursy Szkolnej w Ostrowcu Św. Sie ma! Jurek Owsiak”, przywieziony dla nas z Warszawy przez zaprzyjaźnionych harcerzy.  W godzinach wieczornych w Bursie zorganizowana była Dyskoteka Orkiestrowa, podczas której młodzież bawiła się pod opieką wychowawców     p. Henryki Łukiczew i p. Jerzego Kowalskiego. Tradycją stało się, że wstęp na dyskotekę to „drobne” do puszki, a na dłoni każdego uczestnika dyskoteki odcisk pieczęci z uśmiechniętą dziecięcą buźką. 
Nad oprawą muzyczną dyskoteki czuwali: Grzegorz Siewielec, Mateusz Więcław, Patryk Figura, Hubert Czekaj.

 Wydarzenia z tego dnia zostały uwidocznione na zdjęciach, które  młodzież mogła na bieżąco oglądać w holu bursy w prezentacji multimedialnej.

         Podsumowanie 22 finału WOŚP w Bursie Szkolnej nastąpiło nazajutrz w Komendzie Hufca ZHP. Pieniądze liczyła druhna Teresa Woźniak ze Sztabu WOŚP i z Bursy p. Henryka Łukiczew oraz wychowankowie: Marcin Woś, Damian Siadaczka, Karol Wójcik i Grzegorz Życiński.

W tym roku zebraliśmy rekordową kwotę: 382,87 zł. oraz 5 eurocentów i 5 pensów.

         Wszystkim wolontariuszom i uczestnikom kwesty w Bursie Szkolnej serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejny 23finał WOŚP.

                                                                                                            Sie ma!


Wigilia w Bursie Szkolnej

 

Wigilia zajmuje poczesne miejsce w tradycji Bursy Szkolnej. Uroczystość  ta jest  szczególnie   oczekiwana  przez wszystkich wychowanków placówki. Co roku poprzedzana jest przygotowaniami, w które chętnie angażuje się młodzież.Czas przed Świętami Bożego Narodzenia wypełnia wzajemna życzliwość, życzenia pomyślności i uwrażliwienia na potrzeby drugiego człowieka.

W dniu 16 grudnia podczas uroczystej Wigilii Dyrektor Bursy Szkolnej Pan Ryszard Stefankiewicz złożył życzenia wychowankom, zaproszonym gościom i pracownikom Bursy Szkolnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, życząc : radości, zdrowia, zadowolenia,  spełnienia marzeń  oraz błogosławieństwa Bożego.  Pan Dyrektor podziękował wychowankom za dobre zachowanie, nauczycielom i pracownikom za trud poświęcenie i pracę na rzecz młodzieży a zaproszonym gościom za dobrą, owocną współpracę.

Uroczyste spotkanie Wigilijne rozpoczęło się od inscenizacji  „Etiudy bożonarodzeniowej” przygotowanej przez młodzież.

Zaprezentowana została futurystyczna wizja  świata za pięćset lat. W dialogach pokoleń nawiązano do tradycji włościańskiej i dworskiej przekazując bogactwo wiedzy o Świętach Bożego Narodzenia. W przedstawieniu dominowały sceny symboliczne, którym przyświecało pytania: czy my, współcześni  przejęliśmy coś z naszych przodków? Dokąd zaprowadzi człowieka upowszechniająca się powierzchowność relacji międzyludzkich, obojętność wobec potrzebujących oraz wyjałowiona moralność?

Pośród dylematów współczesnej rodziny - bohaterki „Etiudy bożonarodzeniowej” triumfuje ostatecznie dialog w oparciu o naturalne więzi międzyludzkie.

Program artystyczny przygotowany przez młodzież pod opieką pań: Anny Harabin i Małgorzaty Przydatek uświetniły występy wokalne w wykonaniu wychowanków: Emilii Burek, Anny Pastuszki, Ilony Cichońskiej, Michaliny Kurowskiej oraz Jakuba Węgłowskiego.

Publiczność bardzo licznie przybyła  na uroczystość owacjami nagrodziła  interpretację tekstów i dialogów w wykonaniu: Kingi Fabiszewskiej, Patrycji Pałasz, Agnieszki Tobiasz, Dominiki Piotrowskiej, Urszuli Grzeszczyk, Małgorzaty Węgrzeckiej, Jakuba Węgłowskiego, Łukasza Kacy i Daniela Miłka.

Ewangelię wg Św. Łukasza i Słowo Boże skierowane do uczestników spotkania wygłosił ksiądz Paweł Anioł, którego nazywamy „nieformalnym duszpasterzem Bursy Szkolnej”. Podkreślał  istotę Świąt Bożego Narodzenia, czas oczekiwania na Narodziny Zbawiciela.  Abyśmy w pędzie przygotowań przedświątecznych nie utracili tego co najważniejsze, wiary w dobroć Boga, dbałości o ciepło domowego ogniska, bliskość  w rodzinie, poszanowanie tradycji. Następnie złożył wszystkim życzenia spokojnych, pełnych miłości Świąt.

Wychowawcy, młodzież i zaproszeni goście przy akompaniamencie kolęd w wykonaniu Jakuba Kulika łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia świąteczne i noworoczne.

Tradycją lat ubiegłych w holu i stołówce bursy odbyła się wieczerza wigilijna złożona z tradycyjnych polskich dań postnych. Atrakcją kulinarną były pierniki świąteczne przygotowane przez dziewczęta z sekcji kulinarnej pod opieką pań:  Agnieszki Kopeć i Joanny Pietras.

Imprezę uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście, oprócz księdza Pawła Anioła, trenerzy piłki nożnej: Rafał Barański  Marcin Wróbel oraz pielęgniarka pani Katarzyna Janiszewska.

Wieczór wigilijny w Bursie Szkolnej upłynął w miłej, rodzinnej atmosferze   łączącej wychowanków  i kadrę pedagogiczną. Organizatorzy mają nadzieję, że przeżyte chwile pozostaną w pamięci uczestników jak najdłużej.


Wychowankowie Bursy Szkolnej na Stadionie Legii

            Czwartek 28 listopada 2013 roku dla grupy 45 wychowanków Bursy Szkolnej, był wyjątkowym dniem. Dzięki współpracy z Publicznym Gimnazjum nr 2 zorganizowano wycieczkę do Warszawy na mecz Ligi Europy: Legia Warszawa- Lazio Rzym. Był to pierwszy tego rodzaju wyjazd na tak dużą imprezę sportową.

Informacja o wyjeździe wzbudziła duże zainteresowanie wśród młodzieży. Szansę na to otrzymali wychowankowie, którzy zasłużyli się postawą i zaangażowaniem w życiu placówki. Była to forma nagrody.

Sprawy organizacyjne związane z wyjazdem prowadzili dyrektor Bursy Szkolnej Ryszard Stefankiewicz i wicedyrektor PG 2 Waldemar Domagała. W przeddzień wyjazdu w Bursie Szkolnej odbyło się spotkanie organizacyjno- informacyjne. Młodzież zapoznana została z zasadami bezpiecznego zachowania się na imprezie masowej takiej jak mecz piłki nożnej. W dniu 28 listopada o godzinie 14.00 zaopatrzeni w prowiant wyruszyli na stadion Warszawskiej Legii. Sędzia główny rozpoczął spotkanie obu drużyn. Mecz przebiegał przy nieustającym dopingu, który zagrzewał gospodarzy do walki. Niestety, pierwszą bramkę zdobyli goście. W miarę upływu spotkania panowała gorąca atmosfera rozgrzewana między innymi przez kibicującą ostrowiecką młodzież. Taka atmosfera panowała do ostatniej minuty meczu, który zakończył się zwycięstwem piłkarzy z Rzymu rezultatem 2:0. Młodzież Bursy Szkolnej miała nadzieję, że tym razem  ich obecność  przyniesie wygraną zespołowi Legii.

Pomimo przegranej, podopieczni Bursy Szkolnej zadowoleni i pełni wrażeń, wrócili do placówki w późnych godzinach nocnych. Wspomnienia tej niecodziennej wycieczki pozostaną na długo w  pamięci. Opiekę nad młodzieżą podczas wyjazdu sprawowali trenerzy piłki nożnej: Rafał Barański
i Marcin Wróbel oraz wychowawcy bursy: Czesław Firmanty, Jerzy Kowalski, Joanna Pietras i Małgorzata Walczyk.

Wychowankowie mają nadzieję, że to nie ostatnia tego typu inicjatywa podjęta przez Bursę Szkolną w Ostrowcu Świętokrzyskim.

  


WIECZÓR PATRIOTYCZNY W BURSIE SZKOLNEJ

14 listopada 2013  roku  w Bursie Szkolnej celebrowano piękną tradycję Święta Odzyskania Niepodległości. Jak wiemy dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy.

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863),  zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu  wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.
Upamiętniając  95 rocznicę odzyskania niepodległości w Bursie zorganizowano Wieczór Patriotyczny. Uświetnili go przedstawiciele  Zarządu  Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej  im. Majora „Ponurego” w Ostrowcu Świętokrzyskim pan kapitan Mieczysław Gołębiowski i pan porucznik  Janusz Firmanty. Gości powitał dyrektor Bursy mgr inż. Ryszard Stefankiewicz inicjując wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Po hymnie  pan  Dyrektor przedstawił rys historyczny naszej drogi do wolności  podkreślając wartości oraz ideały, które  określamy mianem Ojczyzny i Patriotyzmu.
 Młodzież mieszkająca w bursie przedstawiła montaż słowno –muzyczny zawierający wiersze ,pieśni i rozważania historyczne  ze wzruszającym przesłaniem patriotycznym.

Prowadzącymi wieczór były: Ewelina Łapińska i Kinga Fabiszewska, które wprowadziły zebranych w nastrój wieczoru kierując nasze myśli i uczucia ku bohaterom, którzy oddali swoje zdrowie i życie walcząc o wolność i niepodległość naszego kraju. Wiersze patriotyczne recytowali: Marlena Kąsiel, Joanna  Szczepanek, Kinga Fabiszewska, Piotr Zaciera, Łukasz Kaca, Karolina Pawlik, Agnieszka Tobiasz, Kinga Majewska. We wzruszających interpretacjach pieśni zaprezentowali się: Mateusz Mamerski, Jakub Kulik(gra na pianinie), Mateusz Kordos, Jakub Węgłowski, Michalina Kurowska, Ilona Cichońska, Anna Pastuszka, Emilia Burek ( śpiew i gra na gitarze). O obsługę techniczną zadbali: Hubert Czekaj i Mateusz Więcław. Ze szczególną dbałością przygotowano w tym roku   oprawę plastyczną uroczystości. Dziewczęta: Milena Zapalska, Angelika Zapalska, Katarzyna Pastuszka, Aneta Dwojak, Wioleta Trela, Małgorzata Węgrzecka wykonały piękne kompozycje biało- czerwonych  róż i goździków. Niezwykle wzruszających przeżyć dostarczyli nasi dostojni goście. Kapitan Mieczysław Gołębiowski  wspominając  historię własnego życia dał przykład właściwej postawy patriotycznej młodemu pokoleniu, gdzie honor i ojczyzna nie były pustymi słowami, lecz stanowiły prawdziwe wartości i drogowskazy w codziennym  życiu. Uzupełnieniem wartościowych słów były żołnierskie piosenki, które przedstawił z własnym akompaniamentem  gitarowym porucznik Janusz Firmanty.

Na zakończenie wieczoru Pan Dyrektor oraz przedstawiciele młodzieży   podziękowali gościom za wzruszające chwile i żywą lekcję historii. Były też pamiątkowe zdjęcia i kwiaty oraz zaproszenie na następne spotkanie.

Mając na uwadze przesłanie Józefa Piłsudskiego „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości” wieczór ten przygotowały wychowawczynie:  Agnieszka Kopeć, Marzena Baska, Henryka Łukiczew.

 


„Wieczór poezji uczniowskiej”

„Talent jest darem uniwersalnym, ale potrzeba wielkiej odwagi, żeby go wykorzystać. Nie bójcie  się być najlepszymi” – powyższe słowa Paulo Coelho stanowiły motyw przewodni Wieczorku Poezji w Bursie Szkolnej, który odbył się w dniu 5  listopada b.r. Organizatorem uroczystości był Dyrektor Bursy oraz wychowawcy: Małgorzata Przydatek i Anna Harabin. Zaprezentowana została poezja uczennic I LO im. Stanisława Staszica: Moniki Urbańskiej i Agnieszki Tobiasz, będących wychowankami Bursy Szkolnej.

Wiersze „Wybić się” M. Urbańskiej, „Budzisz się, by żyć” A. Tobiasz oraz „Przyjaciel”, „Silny duch”, „Wspomnienie” w interpretacji koleżanek i kolegów zasługują na szczególną uwagę.

Mocnym akcentem muzycznym były piosenki: „Człowieczy los” i „Kolęda dla nieobecnych” w interpretacji Emilii Burek, której wykonanie bliskie oryginału, czego dowodem był aplauz publiczności. Piosenkę „Kołysanka dla nieznajomej” z akompaniamentem gitary wykonał Jakub Węgłowski.

Zwieńczeniem Spotkania z poezją uczniowską stanowił wiersz „Marzenia jednak się spełniają” M. Urbańskiej- stanowiący przykład poezji okolicznościowej na tle refleksyjnych, melancholijnych utworów.

Pan Dyrektor złożył gratulacje i wręczył kwiaty, słodycze, medale jubileuszowe autorkom poezji oraz młodzieży zaangażowanej w organizację wieczoru. Życzył wielu sukcesów oraz inspiracji do dalszej twórczości.

Gościem spotkania była pani Maria Czwakiel- opiekun Koła Poetyckiego działającego w I LO.

Wieczorowi towarzyszyła atmosfera zadumy nad przemijaniem, zachęcająca do refleksji nad własnym życiem.

Scenografia w barwach jesieni stanowiła plastyczne uzupełnienie uroczystości.

Wieczorek poetycki w Bursie Szkolnej okazał się wartościową inicjatywą, z uwagi na duże zainteresowanie młodzieży. Do interpretacji wierszy, oprawy plastycznej i muzycznej zgłosiło się liczne grono wychowanków, którzy wykazali się zaangażowaniem i czerpali satysfakcję z uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Świadczą o tym ich słowa, wypowiedziane bezpośrednio po spotkaniu: „Jest mi niezmiernie miło, że ktoś docenił moją twórczość. Dziękuję Dyrektorowi i wychowawcom Bursy Szkolnej za trud włożony w organizacji wieczorku oraz koleżankom i kolegom, którzy poświęcili swój czas, by zaprezentować poezję moją i Moniki. Uważam, że Monika jest wspaniałą poetką i życzę jej dalszych sukcesów w tym kierunku.” – tak na temat spotkania poetyckiego wypowiadała się Agnieszka Tobiasz.

W podobnym tonie zabrzmiały słowa Moniki Urbańskiej:„ Mam nadzieję, że to spotkanie otworzy mi drogę do dalszych sukcesów. Cieszę się, że mieszkanie w bursie dało mi możliwość zaprezentowania swojej  twórczości. Mam nadzieję, że moja droga na tym się nie skończy.”

Organizatorzy spotkania wyrazili życzenie, żeby podczas tego wieczoru wszyscy uczestnicy „Odnaleźli w poezji coś prawdy z własnego serca”.

 


 

Wydarzenia kulturalne w Bursie Szkolnej

Dzień Chłopaka to uroczystość oczekiwana przez wszystkich w Bursie Szkolnej. Tegoroczne świętowanie miało miejsce w dniu 3.10.2013. Dziewczęta pod pieką wychowawców: Anny Harabin, Marzeny Baski, Joanny Pietras i Małgorzaty Przydatek angażowały się w przygotowanie występu artystycznego, pieczenie ciast oraz prezentów.

Głównym punktem święta był długo oczekiwany przez wszystkich program artystyczny przygotowany przez wychowawczynię p. Annę Harabin we współpracy z młodzieżą. Do prowadzenia uroczystości zostały zaangażowane Agnieszka Czapczyńska i Klaudia Dzioba, które z dużą dozą humoru poddały próbom i konkursom sprawnościowym męską część społeczności bursy. Chłopcy wykazali się nadzwyczajną zręcznością w konkurencjach takich jak, np. wiązanie krawatów. Uczniowie klas sportowych PG nr 2 popisywali się wiedzą z zakresu nazw klubów piłkarskich II i III ligi.

Zwycięzcy otrzymali upominki. Pokonanych nie było, gdyż wszyscy w tym dniu zostali uhonorowani równorzędnymi nagrodami. W tym roku dziewczęta obdarowały swoich kolegów prezentami praktycznymi- były to kubki wypełnione słodyczami.

Wychowankowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli scenkę kabaretową zaprezentowaną przez Kabaret „Luzacy”, będącą pastiszem jednego z popularnych skeczy.  Przedstawiała ona zwycięską walkę człowieka z papierosem i nałogiem tytoniowym. Zasłużony aplauz publiczności otrzymały Emilia Burek i Kinga Fabiszewska za grę aktorską i ciekawe kostiumy.  Piosenkę finałową uroczystości pt. „Chłopaki nie płaczą” Emilia Burek, Ilona Cichońska dedykowały kolegom z Bursy. Specjalne wierszowane życzenia przygotowały  Karolina Czapczyńska i Dominika Pietrzyk.

Na zakończenie spotkania Pan Dyrektor Ryszard Stefankiewicz złożył życzenia świętującym, podziękował organizatorom uroczystości, a następnie zaprosił zebranych na uroczystą kolację wzbogaconą słodyczami. Tematyczne prezentacje wizualne w holu placówki przybliżyły zainteresowanym podobieństwa i różnice między światem męskim i żeńskim oraz upodobania kulinarne chłopców i mężczyzn.

Dominika Piotrowska, Joanna Szczepanek, Marlena Kąsiel pod opieką p. Joanny Pietras, Agnieszki Kopeć i Marzeny Baski przygotowały smaczne wypieki z wykorzystaniem owoców sezonowych: jabłek i śliwek. Natomiast Patrycja Czerwińska i Aleksandra Lenart przekształciły kolorowe liście klonu w piękne róże wykorzystane do dekoracji sali.

Podczas uroczystości nastąpiło „przekazanie władzy” przez samorząd kończący kadencję nowej Radzie Wychowanków Bursy. Podziękowaliśmy opiekunowi pani Małgorzacie Walczyk i wychowankom: Magdalenie Wójcik,  Damianowi Krechowiakowi i Wiktorowi Jaworskiemu. Powitaliśmy   nowego opiekuna p. Jerzego Kowalskiego i wychowanków:  Grzegorza Siewielca, Monikę Kaniewską, Marlenę Kąsiel, Damiana Krechowiaka oraz Kacpra Dragana.

Kolejnym wydarzeniem kulturalnym zorganizowanym przez dyrektora Bursy,  które odbyło się w dniu 5.10.2013r, było spotkanie z „niezwykłymi ludźmi”. Tym razem byli to: dr nauk humanistycznych pan Adam Sznajderski- pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego oraz malarz, rzeźbiarz, artysta plastyk pan Tadeusz Kurek.
             
 Wychowawczyni pani Anna Harabin dokonała resume dotychczasowych osiągnięć naukowych i artystycznych gości i zachęciła obu panów do  prezentacji swojego dorobku. Młodzież podczas spotkania dzieliła się swoimi doświadczeniami artystycznymi i próbami poetyckimi.

Wychowankom bursy została przybliżona osoba pana Adama Sznajderskiego – autora artykułów i książek z zakresu teatrologii, pedagogiki, religioznawstwa i historii najnowszej m.in. „Kultura teatralna”, „W kręgu Rokickiego sportu”, „Wspomnień czar”, „Działoszyce. Dzieje miasta i gminy”, „Rycerze św. Floriana”, pentalogia Niezwykli, odznaczonego m.in. :Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim(Polonia Restituta), Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką ZNP, Medalem 50-lecia TWP.

Panowie A. Sznajderski i T. Kurek zachęcali młodzież do aktywności intelektualnej i sportowej, propagowali grę w tenisa stołowego, jako pożyteczną formę spędzania wolnego czasu.

Spotkanie miało na celu ukazanie młodzieży - jak pasja kształtuje życie i charakter człowieka.

Priorytetem pracy wychowawczej jest kształtowanie postawy młodego człowieka m.in. poprzez przybliżanie  wzorców.

 


Alarm przeciwpożarowy w Bursie Szkolnej

Corocznie przeprowadzany alarm przeciwpożarowy w Bursie Szkolnej jest jednym z elementów , który stanowi o bezpieczeństwie mieszkających w tej placówce wychowanków.

Celem takich ćwiczeń jest uwrażliwienie młodzieży na  nieoczekiwane niebezpieczeństwa, z którymi mogą się spotkać mieszkańcy placówki, kształtowanie umiejętności właściwego zachowania się podczas zagrożenia pożarowego oraz podnoszenie świadomości zapobiegania zagrożeniom pożarowym w placówce.

W Bursie Szkolnej zamieszkuje duża liczba młodzieży  uczące w ostrowieckich szkołach średnich i gimnazjum sportowym. Dyrektor Bursy Szkolnej mgr inż. Ryszard Stefankiewicz, dba o bezpieczeństwo swoich wychowanków oraz pracowników. Jednym z warunków  poprawiającym bezpieczeństwo w placówce było dostosowanie jej do aktualnych wymogów przeciwpożarowych zgodnie z zaleceniami Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej w Kielcach. W związku z tym zamontowano nowoczesny system przeciwpożarowy i oddymiania, drzwi ognioodporne i przeciwdymne  na korytarzach. W ten sposób  w budynku wydzielono strefy bezpieczeństwa. W tym roku spełniamy więc podwyższone wymogi jakościowe w zakresie zapobiegania pożarom. Wszyscy wychowawcy odbyli szkolenie z zakresu ochrony pożarowej. Drugim bardzo istotnym elementem było przeprowadzenie próbnego alarmu przeciwpożarowego dla wszystkich osób mieszkających  w bursie oraz pracowników. Obecne wymogi nakładają na placówkę przeprowadzenie alarmu dziennego, jak również alarmu w warunkach nocnych.

Wraz z rozpoczynającym się rokiem szkolnym trening ewakuacyjny poprzedzają zajęcia z młodzieżą, na których wychowawcy przypominają mieszkańcom o zasadach zachowania się w takich sytuacjach.

 Alarm przeprowadzony w dniu 26 września 2013 o godz.1700 sprawdził sprawność i zdyscyplinowanie wychowanków.  Przebieg ćwiczeń nadzorował starszy kapitan Artur Rybak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim.


 

Postawy obywatelskie  wychowanków Bursy Szkolnej.

    Placówka opiekuńczo- wychowawcza wychowuje młodych ludzi  zgodnie z wymogami współczesności na obywateli odpowiedzialnych za swoje najbliższe środowisko. W dniach 17-20.09.2013 młodzież Bursy Szkolnej włączyła się w  akcję Sprzątanie Świata. Nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwał dyrektor Bursy Szkolnej Ryszard Stefankiewicz. Przez 3 dni trwały prace mające na celu zwrócenie uwagi młodzieży na konieczność podejmowania działań ekologicznych ukierunkowanych na środowisko lokalne. Wychowankowie pod opieką wychowawców- poznawali zasady segregacji odpadów, recyklingu w poszanowaniu środowiska naturalnego. Zwracano uwagę na problem wyrzucania śmieci do lasów, zanieczyszczania rzek. Młodzież zapoznała się z materiałami poglądowymi, nabywając prawidłowe nawyki dotyczące segregowania śmieci w placówce a także w środowiskach rodzinnych wychowanków. Działania ekologiczne wspiera Starostwo Powiatowe wydz. Rolnictwa i Leśnictwa. Ekologia promowana jest w placówce nie tylko okazjonalnie, lecz przez cały rok poprzez pracę sekcji ekologiczno-zdrowotnej ,którą opiekują się wychowawcy:  Małgorzata Przydatek, Anna Harabin, Katarzyna Jedlikowska. Organizowane są spotkania z przedstawicielami instytucji promującymi ochronę przyrody i zdrowia. Młodzież uczestniczy w sezonowym dokarmianiu zwierząt, poznawaniu azylów ekologicznych najbliższych okolic takich jak Bałtów, Gutwin oraz siedziby Lasów Państwowych w Janowie Lubelskim i Rezerwatów Przyrody.

Ponadto 17.09.2013 w godz. popołudniowych młodzież  Bursy uczyła się także zasad demokracji. Wszyscy mieszkańcy uczestniczyli w wyborach do Rady Wychowanków Bursy. Dużo emocji  budził wybór właściwych kandydatów, którzy w bieżącym roku szkolnym będą godnie reprezentować młodzież placówki. Wybierano także opiekuna Samorządu. Nad prawidłowością wyborów czuwała komisja wyborcza oraz ubiegłoroczna opiekunka RWB Małgorzata Walczyk. Szczęśliwymi zwycięzcami tegorocznych wyborów zostali:  Grzegorz Siewielec- przewodniczący,  Damian Irzyk- zastępca przewodniczącego,  Monika Kaniewska- skarbnik,  Damian Krechowiak- sekretarz, Dragan Kacper, Kąsiel Marlena- członkowie RWB oraz opiekun RWB wychowawca Jerzy Kowalski. Zwieńczeniem trudu wyborczego była dyskoteka. Młodzież w tanecznym rytmie powitała nowy samorząd.  Wkrótce Dyrektor Bursy na zebraniu całej społeczności  placówki podziękuje ustępującemu samorządowi za całoroczną pracę i przekaże władzę nowej kadrze. Kształtowanie postaw obywatelskich młodzieży to priorytet pracy wychowawczej w Bursie Szkolnej.


Młodzież Bursy Szkolnej poznaje Ostrowiec Świętokrzyski.

      Początek roku szkolnego w Bursie Szkolnej to czas adaptacji wychowanków do nowych warunków życia w społeczności, z daleka od domu rodzinnego i troskliwej opieki rodziców. Młodzież musi poznać nowe środowisko i współmieszkańców. W tym roku w ramach integracji Dyrektor Bursy mgr inż. Ryszard Stefankiewicz zaproponował wychowankom bliższe poznanie naszego miasta, w którym będą kontynuować naukę.  Realizując temat „Ostrowiec Świętokrzyski – miasto nad rzeką Kamienną” zorganizowano spotkanie z regionalistą, przewodnikiem PTTK, przewodniczącym Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej p. Zbigniewem Pękalą. Pan Zbyszek wykorzystując  prezentację multimedialną zapoznał  młodzież z położeniem geograficznym historią i dziedzictwem kulturowym miasta. Zaprezentował również ciekawe obiekty budowlane, zabytki i pomniki. Znane, aczkolwiek często zapominane powiedzenie „Cudze chwalicie swego nie znacie”, znalazło swą realizację w trasie turystycznej, która odsłoniła wiele piękna i nieznanych nam wątków z historii i teraźniejszości miasta. Kontynuacją tego pożytecznego zamierzenia była autokarowa wycieczka krajoznawcza z elementami wędrówki pieszej, również z udziałem przewodnika. Młodzież w dwóch turach wyruszyła na zwiedzanie miasta. Pierwszą turą opiekowali się: Dyrektor Bursy Ryszard Stefankiewicz i wychowawcy Henryka Łukiczew, Czesława Piotrowicz i Joanna Pietras. Druga tura pojechała pod opieką wychowawców: Jerzego Kowalskiego, Małgorzaty Przydatek, Anny Harabin i Marzeny Baski. Po wejściu na Wzgórze Chmielowskie zachwyciliśmy się wszyscy piękną panoramą miasta i jego okolic. To ciekawe doświadczenie było nam dotychczas nieznane. Wspólnie wymienialiśmy wrażenia na temat nowo odkrytej wspaniałej perspektywy Ostrowca Świętokrzyskiego. Uczestnicy wycieczki mogli zaobserwować charakterystyczne punkty w odniesieniu do położenia miejsca swojego zamieszkania. Przejeżdżając autokarem przez stare dzielnice miasta – Częstocice i Klimkiewiczów, pan Zbigniew Pękala skierował uwagę młodzieży na historyczne uwarunkowania rozwoju osadnictwa przemysłowego. Następnie udaliśmy się do Denkowa, dawnego miasta – dziś dzielnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Spacerując  po Rynku Denkowskim, poznaliśmy historię starszego od miasta Ostrowca miasta Denkowa, w którym zwiedziliśmy zabytkowy kościół Świętego Stanisława Biskupa Męczennika. Pamiątką po świetlanej przeszłości Denkowa posiadającego niegdyś status miasta jest  znajdujący się na jego obrzeżach słup graniczny z herbami Denkowa i Ostrowca, który stanowi wartość historyczną. Kolejnym ciekawym obiektem, który obejrzeliśmy zarówno w Denkowie i w Ostrowcu były figury Świętego Floriana strzegące miasta przed pożarem. Zauważyliśmy przy tym kunszt starych mistrzów kamieniarstwa, którzy w sposób artystyczny przedstawili kamienne sylwetki świętego. Spacerując po ostrowieckim Rynku widzieliśmy stare kamieniczki, Wąską Uliczkę  i górującą nad miastem Kolegiatę Św. Michała Archanioła, a także zaułki miasta, których piękna nie dostrzegamy w codziennym wyścigu z czasem.  Była to dla nas niezwykle ciekawa lekcja historii, która pozwoliła bliżej poznać miasto, jego ciekawostki i tajemnice.   

Czas wycieczek minął naprawdę niepostrzeżenie. Zadowoleni i pełni wrażeń powracaliśmy do naszej Bursy. Pan Dyrektor i młodzież podziękowali panu przewodnikowi za przekazaną wiedzę podczas wędrówki krajoznawczej. Wychowankowie podziękowali również panu Dyrektorowi i wychowawcom za zorganizowanie tak ciekawej formy poznania Ostrowca Świętokrzyskiego.

 


Archiwum 2012/2013


Archiwum 2011/2012